Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Działalność terapeutyczna

W Naszym domu prowadzona jest terapia zajęciowa w oparciu o Indywidualny Plan Wsparcia Mieszkańca.

Zajęcia terapeutyczne odbywają się w odpowiednio wyposażonej pracowni, pod kierunkiem wykwalifikowanego instruktora. Można je podzielić na zajęcia:

·zajęcia plastyczne i rękodzieła

·zajęcia ogrodnicze

·zajęcia kulinarne

oraz na zajęcia w ramach biblioterapii i zajęcia manualne, usprawniające dłonie ( dla grupy Mieszkańców niepełnosprawnych ruchowo ).

Zajęcia plastyczne i rękodzieła prowadzone są grupowo, służą one doskonaleniu zdolności manualnych i wypełnieniu wolnego czasu.

Plastyka (arteterapia) jako jedna z form terapii daje szansę wykazania się nabytymi we wcześniejszym okresie życia umiejętnościami. Zajęcia plastyczne uczą dokładności i cierpliwości. Uczestnicy korzystają z różnego rodzaju materiałów, narzędzi i pomocy dydaktycznych np. papier, farby ( w tym farby żelowe, do malowania na szkle), plastelina, bibuła, wełna, molina. Przez kontakt z grupą mieszkańcy stają się bardziej otwarci zarówno na relacje z współmieszkańcami jak i personelem.

Podczas zajęć plastycznych wykonują prace tematycznie związane z obchodzonymi świętami. Są to kartki świąteczne, stroiki, ozdoby, makatki, kwiaty z filcu, obrazki krzyżykowe oraz serwety.

 
 
Prace wykonane na zajęciach plastycznych
 
 
Robótki wykonane na zajęciach rękodzieła
 
 
 
 
 
Prace naszych mieszkańców prezentowanie na kiermaszu podczas imprezy integracyjnej

 

Część prac wykonywanych podczas zajęć plastycznych i rękodzieła jest własną inwencją Mieszkańca. Wszystkie prace są prezentowane na konkursach takich jak: 

·Konkurs Plastyczny na Logo ( Targi Pracy osób Niepełnosprawnych w Płocku)

·Konkurs Plastyczny i Rękodzieła ( Przegląd Amatorskiej Twórczości Klubów Seniora Północnego Mazowsza „Być i czuć się potrzebnym w Bieżuniu”

·Konkurs Plastyczny organizowany przez Dom Kultury w Sierpcu „ Najładniejsza Ozdoba Choinkowa”

Zajęcia kulinarne – w ramach tych zajęć Mieszkańcy przygotowują potrawy i słodkie wypieki. Przygotowane potrawy konsumowane są wspólnie przez pensjonariuszy podczas zajęć wolnych, biblioterapii a także urodzin i imienin naszych podopiecznych. Co roku Mieszkańcy w ramach zajęć kulinarnych przygotowują kilka specjałów, które prezentowane są podczas wystawy w Bieżuniu. Nasze potrawy zawsze zyskują uznanie oceniających, co przekłada się na nagrody i dyplomy. Wpływa to korzystnie na samoocenę i motywuje do systematycznego udziału w zajęciach kulinarnych.

 
 
Zajęcia kulinarne - słodkie czekoladowe kulki
 
 
Słodkie  imieninowe babeczki
 
 
Potrawy przygotowane na konkurs w Bieżuniu
 

Zajęcia ogrodniczo - bukieciarskie -  w ramach tych zajęć Mieszkańcy wykonują sezonowo prace związane z uprawą roślin i ogródka warzywnego oraz pielęgnacją drzew owocowych. Pracując na świeżym powietrzu uaktywniają się fizycznie i podnoszą swoją sprawność ruchową. Czują się potrzebni. Uczą się tworzyć kompozycje kwiatowe i wiązanki, którymi ozdabiają Kaplicę i przystrajają groby Naszych zmarłych podopiecznych. Ponadto co roku bierzemy udział w konkursie organizowanym przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu „Tradycyjna Palma Wielkanocna” oraz w konkursie  „najładniejszy wianek” w ramach Nocy Świętojańskiej organizowany przez DPS w Koszelewie. Mieszkańcy dbają też o tereny zielone wokół Domu. W ramach zajęć chodzą na spacery po najbliższej okolicy. Kontakt z przyrodą  wpływa pozytywnie zarówno na stan fizyczny jak i psychiczny.

W ramach aktywizacji i wypełnienia czasu wolnego Mieszkańcy:

·pełnią dyżury na stołówce (odnoszenie zastawy, nakrywanie stołów)

·opiekują się zwierzętami (karmienie, zmiana ściółki)

·pomagają mniej sprawnym mieszkańcom

·podlewają kwiaty w budynku i dbają o wystrój Kaplicy

·pomagają zawieszać ozdoby świąteczne

·wspólnie ubierają choinkę na holu głównym

Do zajęć grupowych prowadzonych w DPS Szczutowo zaliczamy też:

·biblioterapię – terapia poprzez książkę, film, uczestnictwo w pogadankach i spotkaniach poetyckich

 
 
 
                    Zdjęcia ze spotkania autorskiego -czytanie poezji w ramach zajęć biblioterapii
                            Mieszkańcy słuchający z zaciekawieniem wierszy i opowiadań
 
 ·zajęcia manualne – dla grupy osób mniej sprawnych ruchowo Mieszkańców. Podczas tych zajęć podopieczni ćwiczą dłonie wykorzystując piłki, woreczki, klocki, gniotki. Zajęcia te mają na celu poprawę koordynacji ruchowej, podniesienie sprawności dłoni oraz integrację i prace w grupie.